Ako začala naša cesta za krásnym rozprávkovým festivalom, ktorý každoročne realizujeme v Malej Trni? 

Tu si môžete prečítať náš príbeh prác na Tokaji, kde sa s dobrovoľníkmi radi vraciame a nezabudnite, že prvá augustová sobota patrí každoročne krásnemu detskému podujatiu, na ktorom ste srdečne vítaní. 

 

Tokaj a dobrovoľníci odjakživa patria spolu. Naša organizácia každoročne v auguste organizuje Dobrocamp, čo je 7 - 11 dňový camp dobrovoľníkov na Tokaji, kde tvoríme pre turistov nové atrakcie. 

V lete 2020 sme si dali záväzok, že na tejto krásny a zdravý Tokaj, s čistou prírodou a nádhernými scenériami, dovedieme čo najviac detí a naučíme rodinky v tejto oblasti dovolenkovať. Prečo to bola pre nás priorita? 

Pretože Tokaj je od pradávna (dátuje sa v niektorých listinách, že už od 3. storočia nášho letopočtu)  iba poľnohospodárskou oblasťou. To znamená, že ani voda, pôda, ani vzduch tu nikdy neboli poznačené žiadnym ťažkým priemyslom. A v tejto oblasti by teda mali často tráviť dovolenky aj rodiny s deťmi zo znečistenejšieho prostredia. 

Naopak, Tokaj je pre väčšinu ľudí stále hlavne o tom, že tu chodia na ochutnávky vín, či na firemné teambuildingy. 

A tak sme sa to rozhodli zmeniť aspoň do tej miery, ako bolo v našich silách. Našli sme si skvelých maďarských partnerov, podali projekt na cezhraničnú spoluprácu na Via carpathia a ten nám vyšiel. 
Čo to znamenalo?

Že sme na oboch stranách hraníc začali letné prázdninové rozprávkové dobrodružstvá pre deti:-)

Do rozprávkového Tokaja sa na slovenskej strane zapojilo viac ako 2 000 rodín. 

program bol:

1.8. 2021 Maskoti Marschall z Labkovej Patroly, Olaf z Frozen a Minnie tešili deti pri vyhliadkovej veži a v neskoré popoludnie sa presunuli aj na Dni obce do Veľkej Trne. 

6.8. 2021 Maskoti Daisy, Káčer Donald a Mickey vítali deti a rodiny, ktoré prišli na víkend na Tokaj na vlakovej stanici v Slovenskom Novom Meste, taktiež potom boli pri vyhliadkovej veži a neskôr sa presunuli k informačnému centru do Čerhova

7.8. 2021 v Malej Trni bol hlavný bod program rozprávkového augusta a to Rozprávkový festival, kedy sa deti mohli zapojiť do 13 stanovísk ako lukostreľba, razenie mincí, boj s drakom, maľovanie na tvár, maľovanie kameňov, divadelný workshop, tvorba festivalovej pesničky, kreslenie na chodník, či vytváranie vlastnej plátenej tašky, skúška jazdy na invalidnom vozíčku a mnoho ďalšieho. Medzi súťažami ako spestrenie mohli stretnúť maskotov Minnie, Daisy a Scooby DOO. Okrem toho bola pre deti pripravená cukrová vata a detská manéž ako aj detská reťazovka. 

14.8. 2021 V Malej Trni pokračoval program pre deti najmä hľadaním a ďalšou tvorbou rozprávkových kameňov, okrem toho tentokrát deti mohli stretnúť maskotov Máša a Medveď a Chasea z Labkovej Patroly. Ako oddychovka na záver bola v Malej Trni prichystaný skákací hrad Frozen a opäť obľúbená cukrová vata a popcorn, v neskorom popoludní sa všetky tieto atrakcie a maskoti presunuli z Malej Trne do Borše, kde pomohli pri vyhodnotení cyklistických pretekov a opäť potešili detských divákov. 

21.8.2021 nás ešte len čaká, ale ako záver rozprávkových sobôt sa s vami príde rozlúčiť Marschall z Labkovej patroly, Mickey a Ninja korytnačka. Deti môžu skákať na skákacom hrade, využiť kolotoče, trampolínu a osviežiť sa ľadovou drťou. 

Počas celého mesiaca sme taktiež pripravovali nové atrakcie po zámockej záhrady a rozprávkového lesa, ktorý vám predstavíme už počas dobrovoľníckeho septembra:-)

Všetkým, ktorí nám pri roprávkovom mesiaci na Tokaji pomáhali, ďakujeme:-)

Projekt FAIRYTAIL - príbehy Tokaja žijú v nových pokladoch - je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. https://www.skhu.eu/ http://www.viacarpatia-spf.eu/ 

 V roku 2022 sme opäť zopakovali festival, tentokrát sme si povedali, že ho tradične budeme realizovať vždy prvú augustovú sobotu. Na deti čakalo množstvo krásnych stanovísk. Mohli si vyrobiť množstvo nádherných suvenírov, či zo sadry, dreva, kože, alebo kovu. 

Okrem toho mali možnosť previesť sa s princeznami na rozprávkovom vláčiku, či zajazdiť si na koni, ale nechýbali ani mnohí maskoti ako Daisy, Mickey, Korytnačka Ninja, Chase. 

Okrem toho bolo po dedine viacero skákacích hradov. 

V roku 2023 sa na vás tesí tím Strážcov pravých pokladov storočí, ktorí si pre vás opat pripravia historické dielničky. Taktiež vystúpi Usmievanka, príde aj Tárajko a Popletajka, nebudú chýbať ani drevené sochy a taktiež množstvo maskotov:-)