Tokaj a dobrovoľníci odjakživa patria spolu. Naša organizácia každoročne v auguste organizuje Dobrocamp, čo je 7 - 11 dňový camp dobrovoľníkov na Tokaji, kde tvoríme pre turistov nové atrakcie. 

Minulý rok v lete 2020 sme si dali záväzok, že na tejto krásny a zdravý Tokaj, s čistou prírodou a nádhernými scenériami, dovedieme čo najviac detí a naučíme rodinky v tejto oblasti dovolenkovať. Prečo to bola pre nás priorita? 

Pretože Tokaj je od pradávna (dátuje sa v niektorých listinách, že už od 3. storočia nášho letopočtu)  iba poľnohospodárskou oblasťou. To znamená, že ani voda, pôda, ani vzduch tu nikdy neboli poznačené žiadnym ťažkým priemyslom. A v tejto oblasti by teda mali často tráviť dovolenky aj rodiny s deťmi zo znečistenejšieho prostredia. 

Naopak, Tokaj je pre väčšinu ľudí stále hlavne o tom, že tu chodia na ochutnávky vín, či na firemné teambuildingy. 

A tak sme sa to rozhodli zmeniť aspoň do tej miery, ako bolo v našich silách. Našli sme si skvelých maďarských partnerov, podali projekt na cezhraničnú spoluprácu na Via carpathia a ten nám vyšiel. 
Čo to znamenalo?

Že sme na oboch stranách hraníc začali letné prázdninové rozprávkové dobrodružstvá pre deti:-)

Do rozprávkového Tokaja sa na slovenskej strane zapojilo viac ako 2 000 rodín. 

program bol:

1.8. 2021 Maskoti Marschall z Labkovej Patroly, Olaf z Frozen a Minnie tešili deti pri vyhliadkovej veži a v neskoré popoludnie sa presunuli aj na Dni obce do Veľkej Trne. 

6.8. 2021 Maskoti Daisy, Káčer Donald a Mickey vítali deti a rodiny, ktoré prišli na víkend na Tokaj na vlakovej stanici v Slovenskom Novom Meste, taktiež potom boli pri vyhliadkovej veži a neskôr sa presunuli k informačnému centru do Čerhova

7.8. 2021 v Malej Trni bol hlavný bod program rozprávkového augusta a to Rozprávkový festival, kedy sa deti mohli zapojiť do 13 stanovísk ako lukostreľba, razenie mincí, boj s drakom, maľovanie na tvár, maľovanie kameňov, divadelný workshop, tvorba festivalovej pesničky, kreslenie na chodník, či vytváranie vlastnej plátenej tašky, skúška jazdy na invalidnom vozíčku a mnoho ďalšieho. Medzi súťažami ako spestrenie mohli stretnúť maskotov Minnie, Daisy a Scooby DOO. Okrem toho bola pre deti pripravená cukrová vata a detská manéž ako aj detská reťazovka. 

14.8. 2021 V Malej Trni pokračoval program pre deti najmä hľadaním a ďalšou tvorbou rozprávkových kameňov, okrem toho tentokrát deti mohli stretnúť maskotov Máša a Medveď a Chasea z Labkovej Patroly. Ako oddychovka na záver bola v Malej Trni prichystaný skákací hrad Frozen a opäť obľúbená cukrová vata a popcorn, v neskorom popoludní sa všetky tieto atrakcie a maskoti presunuli z Malej Trne do Borše, kde pomohli pri vyhodnotení cyklistických pretekov a opäť potešili detských divákov. 

21.8.2021 nás ešte len čaká, ale ako záver rozprávkových sobôt sa s vami príde rozlúčiť Marschall z Labkovej patroly, Mickey a Ninja korytnačka. Deti môžu skákať na skákacom hrade, využiť kolotoče, trampolínu a osviežiť sa ľadovou drťou. 

Počas celého mesiaca sme taktiež pripravovali nové atrakcie po zámockej záhrady a rozprávkového lesa, ktorý vám predstavíme už počas dobrovoľníckeho septembra:-)

Všetkým, ktorí nám pri roprávkovom mesiaci na Tokaji pomáhali, ďakujeme:-)

Projekt FAIRYTAIL - príbehy Tokaja žijú v nových pokladoch - je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. https://www.skhu.eu/ http://www.viacarpatia-spf.eu/