Mirka Peťovská: Dobrovoľníctvo na materskej

Áno aj ja som matka, dokonca dvojmatka opäť na materskej dovolenke.

Áno, nie je to med lízať. Minule som poprosila svojho staršieho syna, aby dvihol papierik z keksíka čo ležal na gauči a odniesol ho do smetí. S úsmevom sa na mňa pozrel a vraví : „ Maminka a čo som ja smetiar?“ Zasmial sa a išiel odhodiť papierik. Na to sa ho pýtam: „ A maminka? Maminka je smetiar, keď po vás stále upratuje?“

Syn promptne odvetí : „ Áno maminka, ty si smetiar, upratovačka, práčka, opatrovateľka aj pani učiteľka.“ Áno som všetko a hlavne tá upratovačka 

Nedávno po návrate z práce môj manžel len pokrútil hlavou, keď videl ten výbuch v detskej izbe. Vravím mu, predstav si akoby vyzeral náš byt, keby som celý deň po nich neupratovala. Nechápavo na mňa pozerá. To máte tak. Upratovanie na materskej dovolenke sa delí na dva druhy. Operatívne a hĺbkové. Operatívne upratujete čo vám príde pod ruku: rozliaty džús, rozsypané chrumky, porozhadzované hračky, utieram podlahu pod jedálenskou stoličkou(niekoľkokrát za deň), nekonečné hodiny vysávate a pod. Kto má deti pozná, kto nie ten spozná. Keď máte pocit, že operatívne upratovanie máte za sebou sadnete si a zalejete si kávu. Robím si srandu.

Keď máte pocit, že operatívne upratovanie máte za sebou odvážite sa pustiť do hĺbkového, ako napríklad: umyť kuchynskú linku, kachličky v kúpeľni, upratať špajzu a pod. Viete kedy končí hĺbkové upratovanie? V lepšom prípade keď ho stihnete dokončiť, v tom horšom v čase kedy vám operatívne upratovanie začne prerastať cez hlavu.

Jeden by si povedal, že je to na zbláznenie. No je, niekedy, ale dôležitá je psychohygiena. Mám pre Vás tip. Vrhnite sa na dobrovoľníctvo. Ujdite z bytu a využite svoje schopnosti v prospech komunity. Ak chcete využiť svoje upratovacie schopnosti mám pre vás skvelú správu. Blíži sa jar a treba pomôcť vyčistiť naše vodné toky, lesy, parky. Prevetráte si hlavu, pobudnete v prírode a ak vezmete aj deti dodáte tomu enviro šmrnc. A môžete si aj spievať: Smeti patria do koša, nehádžu sa na zem.

Druhou možnosťou je, že máte upratovania plné zuby a potrebujete vliať trochu slnka do svojich všedných dní. Zoberte deti a bežte vyvenčiť psíky do útulku. Deti sa vybehajú so psíkmi a vy im pri tom môžete rozprávať o tom, ako sa k zvieratkám treba správať a prečo v útulkoch končia. V lepšom prípade vám deti zaspia cestou domov a vy si môžete dať kávu( ak máte vyklopiteľné dieťa a vydrží vám spať počas presunu z auta do postele). Ak máte nevyklopiteľné dieťa, tak to mi je ľúto, ale zasa môžete zastať v drive in a objednať si nezdravé menu s pollitrom koly, ktoré deťom normálne zakazujete. Postojíte chvíľu na parkovisku, vkľude sa v aute najete a deti sa zatiaľ vyspia doružova v aute.

Jaj momentálne som dostala skvelý nápad, zoberte aj matky kamarátky s deťmi. Urobte si dobrovoľnícku materskú akciu a potom si dajte hromadne kávu so sebou, alebo obed na parkovisku, kým budú spať deti v aute. Verte mi chvíľu to tam vydržia 

Čo vy na to: Stačí zavolať do dobrovoľníckeho centra a opýtať sa kde, čo, kedy a ako by sa dalo. Bežím si zohnať matky kamarátky, ktoré by so mnou išli. V mene hesla: Šťastná matka, šťastné dieťa.