Už pred nejakým časom sme sa v DCKK začali pohrávať s myšlienkou na to, že by Košice mohli byť Európskym mestom dobrovoľníctva na rok 2019. Trochu nás od toho odrádzal fakt, že mnohým sa zdá, že Košice sú len zberateľom titulov, ale my vám vysvetlíme, čo za týmto titulom vidíme a prečo by bolo fajn oň zabojovať. 

Keď sme kandidovali na Európske hlavné mesto kultúry 2013, mnohí Košičania mali dojem, že to nemôžeme vyhrať, že na to Košice nemajú, že tu máme jedno divadlo a to je celá naša kultúra. Napriek tomu sme to vyhrali a čuduj sa svete, zrazu ľudia chodia na najrozličnejšie kultúrne podujatia, využívajú dokonca výmenníky ako kultúrne komunitné stánky a mesto sa trochu prebudilo. 

Nastala kandidatúra na Európske mesto športu 2016 a opäť sa ozývali hlasy, ktoré hovorili, že okrem známeho maratónu tu nemáme nič a že športové kluby ledva prežívajú. A máme za sebou športový rok a bilancia je taká, že aj keď kluby možno zmeny nepocítili, ľudia sa určite začali viac hýbať, minimálne sa podľa môjho názoru začalo viac behávať. A kde sa ľudia hýbu, tam časom budú vyrastať aj generácie, ktoré ku športu budú viesť a verím, že aj športové kluby budú cítiť túto zmenu. 

A teraz by sme chceli, aby bol rok 2019 v Košiciach v znamení dobrovoľníctva. Prečo? Lebo aj za kultúrnymi aktivitami a aktivitami v športe boli stovky a stovky dobrovoľníkov v pozadí. A teraz by sa im už slušilo povedať ďakujem. Okrem iného ale preto, že neziskový sektor na Slovensku má veľmi zlé meno. Veľa ľudí si myslí, že ak sa povie organizácia  a dobrovoľníci, tak je to len pranie peňazí a inak nazvaný biznis. Titulom a tým, že médiá by väčšiu pozornosť venovali organizáciam, ktoré naozaj robia skvelé veci, by sme ukázali, že toto je to, na čo máme. Že sa množstvo ľudí v domovoch senioroch, detských domovoch, za environmentálnymi projektami, či kultúrnymi a športovými podujatiami sú ľudia, ktorí to robia z presvedčenia. Z toho presvedčenia, ktoré je väčším motivátorom ako sú peniaze... 

Ak v najbližších dňoch natrafíte na články o tom, že Košice chcú kandidovať, nezavrhnite túto myšlienku. Ak by sme tento titul dobrovoľníkom získali, bude to taký hold pre ich dlhoročnú prácu....