V roku 2020 sme od júna mali schválený projekt z grantovej schémy Active citizens fund, projekt sa nazýva "Od BBS po KREDO". 

V súčasnosti, je január 2021, my máme polovicu projektu za sebou a radi by sme sa s vami podelili o to, čo nám tento projekt dal a kde sme sa posunuli. 

Viem, že mnoho ľudí na Slovensku je priam alergických, keď sa spomína projekt, ktorí je určený pre rómsku menšinu. Aj tento je taký. Kto nás pozná, vie, že dlhodobo pracujeme s rómskymi komunitami. Náš program BBS funguje už od roku 2005, projekt KREDO od roku 2019. 

BBS je pre deti základných škôl, ktoré doučujeme, aby si nezhoršovali svoj známkový priemer v škole a dostali sa na stredné školy s maturitami. 

Projekt KREDO je pre všetky vekové kategórie Rómov aj nerómov, ktorí chcú pomáhať zlepšovať podmienky v Košickom kraji, aby sme to tu mali krajšie, mali sme tu atrakcie pre turistov, mali pekné naučné chodníky, revitalizované detské ihriská, či pekné udržiavané verejné priestranstvá. 

Projekt "Od BBS po KREDO" nám v súčasnosti pomáha v komunitách pracovať efektívnejiše. Prepájame celé rodiny a do pomoci zveľaďovania svojho okolia a teda do programu KREDO prijímame aj rodičov tých detí, ktoré sú u nás v programe BBS. 

Korona trochu ovplyvnila aj tento projekt, pri jeho písaní sme ani nevedeli, že naše doučovanie bude v týchto chvíľach ešte dôležitejšie ako inokedy, pretože práve deti z komunít sú často odrezané od možnosti online dištančného vzdelávania. 

Samozrejme, aj my sa snažíme dodržiavať všetky opatrenia a zákazy vychádzania, ale vždy keď je to čo i len trochu možné, tak pracujeme priamo v komunitách. 

Od júna sa nám z najdôležitejších aktivít v rámci projektu podarilo: 

- vytvoriť desiatku aktivít v komunitnom centre v MIchalovciach

- vytvoriť bylinkovú záhradu na Demetri na Ťahanovciach

- pracovať s komunitou na Podskalke pri Humennom, aj priamo práce pri vysádzaní zelene, ale taktiež realizovať školenia finančnej gramotnosti

- realizovať sériu aktivít v komunite v Medzilaborciach

- vytvoriť štyri zbierky šatstva a drogérie pre komunitu Karlov dvor v Slovenskom Novom Meste

- pracovať na workshopoch a ďažďovej záhrade na ZŠ v Čerhove s rómskymi žiakmi z miestnej komunity

- vytvoriť nové detské atrakcie na Tokaji - dvojmetrová lienka, trojmetrový medveď

- vytvoriť s komunitou rozprávkový les v Malej Tŕni

- vytvoriť jazierko a novú rekreačnú oblasť v Malej Tŕni

- vytvoriť jazierko a detské ihrisko vo Veľkej Tŕni 

- pravidelne sa doučovať vo viacerých lokalitách: Demeter, Šaca, MIchalovce, Stará Lesná

- nadviazať spoluprácu s novými komunitami: Ochtina, Dobšiná, Slavošovce, Brdárka

 

Veľmi sa tešíme, kedy sa uvoľnia opatrenia, pretože do novembra 2021, kým skončí projekt, chceme, aby každý z vás cítil vo svojom okolí, čo sme stihli pripraviť:-)

Ak máte tipy na rómske komunity, ktorým môžeme pomôcť, dajte nám vedieť:-)