Príbehy dobrovoľníkov

Ani pred prázdninámi nezaháľame:-)

O pár dní už väčšina z nás bude niekde oddychovať na pláži alebo na horách, či iba tak niekde na záhrade, či pri letnom drinku. Nás v dobrovoľníctve bude pritom hriať skvelý pocit, že sa v Košiciach a Košickom kraji dobrovoľníctvo opäť raz počas celej jari veľmi posunulo. A ako?

- Tokaj a Tokajská vinná cesta sa opäť raz posunuli v dobrovoľníckych aktivitách. Pomáhať viete na celom Tokaji, pričom pokiaľ sa aktivita predĺži až do večerných hodín, tak združenie Tokajská vinná cesta v rámci projektu Tokaj je len jeden má pre dobrovoľníkov pripravené aj ubytovanie. 

V rámci Tokaja ak máte záujem o sociálne aktivity, tak počas jari bolo špecifikovaných množstvo nových dobrovoľníckych pozícií, ktoré sa hľadajú pre Hospic v Slovenskom Novom Meste. 

- Mesto Michalovce získali titul Dobrovoľník roka v rámci kategórie Obec/mesto priateľské k dobrovoľníctvu, pričom sú pre celé Slovensko príkladom efektívneho seniorského dobrovoľníctva. 

- Každoročne sa viac a viac projektov realizuje počas jari aj v rámci projektu Naše mesto, ktoré realizuje Nadácia Pontis. Tento rok si môžete všetky zapojené projekty pozrieť na stránke www.nasemesto.sk, po kliknutí na mapku miest Košického kraja. 

- Firma Kosit v Košiciach v jarných mesiacoch zorganizovala pre jednotlivé mestské časti Košíc 22 aktivít v rámci projektu Za čistejšieho Košice. Každá mestská časť, ktorá sa so svojimi dobrovoľníkmi zapojila do environmenálnych aktivít vo svojom okolí, získala od firmy Kosit 500 eur. Kosit tak rozdelil 11 tisíc eur, zapojili sa stovky dobrovoľníkov a vyzbieralo sa viac ako 45 ton odpadu. 

- Firma USSteel opäť mala svoje dobrovoľnícke dni, kedy mali vytipovaných množstvo aktivít, pri ktorých pomáhali, pričom išlo aj o sociálne, aj environmentálne aktivity, taktiež o zbierky pre sociálne slabšie rodiny. 

- Firma T systems vytvorila počas Veľkej noci rozsiahlu zbierku potrebných vecí pre 60 azylantských rodín žijúcich v Košiciach. Počas zbierky sa vyzbieralo takmer sto vriec, ktoré sme presunuli do OZ Marginál. Tu prišli všetky rodiny a vybrali si všetko, čo pre svojich členov potrebovali. Viac ako Tridsať vriec vecí ostalo aj po ukončení rozdávania, ktoré sme distribuovali prostredníctvom Charity shopu do všetkych štyroch charít v Košiciach. Napriek snahe rozdať všetko, ostalo stále viac ako 10 vriec, ktoré nakoniec pomohli rodinám v krízovom centre v Prešovskom kraji a distribúciu zabezpečilo naše spriatelené Prešovské dobrovoľnícke centrum. 

- Druhý ročník Košickej dobrovoľníckej jari priniesol ďalších tridsať aktivít po celých Košiciach. 

- Jednotlivé mestské časti, ktoré nestihli všetky svoje činnosti, nám oslovovali aj počas júna a pomáhali sme s aktivitami, ktoré bolo potrebné v rámci jarných revitalizácií zabezpečiť. 

- k týmto veľkým projektom sa samozrejme pridali aj všetky pravidelné aktivity, ktoré jednotlivé združenia realizujú denne a pomáhajú im dobrovoľníci. 

- Od 24 - 26. 6. sa v Košiciach konal taktiež Cassovia Folk fest a tancovanie Karičky na Hlavnej, kde sa taktiež zapojilo množstvo dobrovoľníkov, ktorí pomáhali či už pri sprevádzali súborov, predávaní vstupeniek, počítaní súťažiacich a podobne. 

- Množstvo dobrovoľníkov sa zapojilo taktiež koncom mája do projektu Use the City, ktorý sa realizuje v celom meste. 

- V Spišskej Novej Vsi, ktorá je známa najmä svojími environmentálnymi aktivitami, sa začínajú rozvíjať aj sociálne dobrovoľnícke programy, najmä na prepájanie medzigeneračného dialógu, kedy by žiaci stredných škôl mohli pomáhať seniorom v meste. 

Myslíme si, že Košický kraj je jedným z tých, ktoré sa ukážkovo venujú dobrovoľníctvu, Košice ako mesto sú pritom najpozitívnejším príkladom kraja a právom nám patrí budúcoročný titul Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva 2019. 

späť na zoznam