Informácie, ktoré pomôžu Ukrajincom zorientovať sa pri cestovaní vlakom z Košíc, alebo pobyte v Košiciach

Cesta vlakom na Slovensku, v Maďarsku , Česku, Poľsku, Rakúsku, Nemecku je zadarmo s ukrajinským pasom. 

Cestovným lístkom pre ukrajinských utečencov je ukrajinský pas, alebo občiansky preukaz. Ale ZSSK (Slovenský štátny železničný prepravca) vyžaduje si ísť vypýtať lístok zadarmo s pasom (z dôvodu evidencie).

Vo väčšine vlakov je možné cestovať aj bez miestenky, ale je možné, že nebude miesto na sedenie. Niektoré vlaky sú preplnené alebo je v nich povinná miestenka. Aby ste mali isté miesto vo vlaku, je dobré kúpiť si miestenku najmä smer Bratislava a Praha. Mimoriadne vlaky sú bezmiestenkové a určené hlavne pre utečencov, tam nieje problém zabezpečiť si miesto na sedenie pred odchodom vlaku.

Ceny miesteniek

• Miestenky na území Slovenska - do Bratislavy, Žiliny pri prestupe na Ostravu stoja 1 €.

• Miestenky vo vlakoch do Maďarska - Budapešť stoja 3 €

• Miestenky do Čiech - Praha, Ostrava stoja 2 €

Pri kúpe lístka a hľadaní vlakového spojenia vám budú okrem dobrovoľníkov nápomocní aj pracovníci železníc, ktorí predávajú lístky na železničnej stanici (nájdete ich uprostred železničnej stanice za posuvnými dverami).

 • Nástupištia ku vlakom sa nachádzajú oproti hlavného vchodu na stanicu. Na svetelnej tabuli nájdete odchody vlakov. Číslo nástupišťa pre daný vlak je predposledný údaj vpravo. Posledný údaj vpravo na tabuli je len občasná informácia o meškaní vlaku. Ak tam nie je uvedené číslo, vlak ešte nie je pristavený.

 • Čakáreň pre matky s deťmi sa nachádza na prvom poschodí železničnej stanice, inak na stanici je priestor len na státie. Pripravuje sa však viac miest na sedenie pre utečencov aby mohli počkať na odchod vlaku a aspoň trochu si oddýchnuť na poschodiach.

 

V železničnej stanici v Košiciach

• Dostanú utečenci informácie o doprave a ubytovaní

• Občerstvenie ako čaj, kávu, vodu, detské výživy, keksy, hygienické potreby (plienky a vlhčené obrúsky, dámske vložky) sú k dispozícii len v kontajnerovom mestečku (hot spote) v areáli ČH po registrácii.

• Taktiež teplé jedlo zdarma nájdete von pred stanicou (cca 200 m) v kontajnerovom mestečku pri kúpalisku ČH, sledujte žlté šípky.

• Ak čakáte na vlak kratší čas, môžete sa ísť na 1. alebo 2. poschodie stanice, kde je vytvorený priestor na čakanie vlaku.

• Ak čakáte na vlak dlhšie ako 1,5 hodiny, môžete si ísť oddýchnuť a najesť sa v kontajnerovom mestečku (Hot spote), ktorý sa nachádza asi 200 metrov od stanice pri kúpalisku ČH za modrými unimobunkami, nasmerujú vás tam žlté šípky.

• V Hot spote varia guláš, nájdete tam priestor aj na dlhší oddych. Na stanici vhodný priestor nie je.

 

Ubytovanie v Košiciach

V Košiciach sa môžete ubytovať na jednu a viac nocí bezplatne. Informácie vám poskytnú dobrovoľníci pri stole na železničnej stanici .

Ak hľadáte dlhodobé ubytovanie choďte sa pýtať aj do Hot Spot-u na ČH.

 

Bankomaty, Wifi, zásuvky, nabíjanie mobilov

Bankomaty sú na 1. poschodí železničnej stanice, pri obidvoch schodiskách stanice.

Zmenáreň je na prvom poschodí pri schodisku vpravo, Hrivny aktuálne vymieňajú. Hrivny sa tiež dajú vymeniť v zmenárni na prvom poschodí OC Galéria na Terase telefón +421 910 324 261. Taktiež Tatrabanka Košice – Štúrova 28.

Na železničnej stanici aj vo vlakoch Slovenských železníc máte Wifi zdarma hľadajte WIFI ZSR / ZSSK.

Zásuvky na nabíjanie mobilov nájdete na prvom poschodí, pri zábradlí alebo v Hot spote za Modrými unimobunkami (kontainermi).

 

SIM karty a mobil na Slovensku

SIM karty slovenských operátorov sú zadarmo k dispozícií len v Auparku Košice, cca 4-5 SIM kariet na jeden ukrajinský pas. Prípadne ak O2 vyšle svojho pracovníka na stanicu počas pracovných dní, tak aj na stanici.

Orange Slovensko vám ponúka predplatené SIM karty s 10 GB dát a kreditom v hodnote 2 € úplne zadarmo. Môžete ho získať po preukázaní ukrajinského dokladu totožnosti (pas, občiansky preukaz, povolenie na pobyt). Orange ponúka bezplatné volania na Ukrajinu a bezplatné služby (hlas, sms, dáta) v roamingu na Ukrajine. Viac na: www.orange.sk/ukrajina

Spoločnosť O2 ponúka občanom Ukrajiny v blízkosti hraníc a v ktorejkoľvek predajni O2 bezplatne O2 SIM karty "SIM Freedom" s kreditom 5 € a bezplatným balíkom 15 GB dát mesačne. V cene sú zahrnuté hovory a správy na Ukrajinu za ceny ako v EÚ. Viac na: https://www.o2.sk/ukraine

Mobilný operátor 4ka rozdáva SIM karty klientom zadarmo aj na hraniciach, stačí pas. Poskytuje neobmedzené dáta na 30 dní a nevylučuje, že ponuku predĺži. Do odvolania znížil cenu volaní a SMS zo SR na Ukrajinu o polovicu. Minúta hovoru stojí 0,24 eura a SMS 0,10 eura.

Slovak Telekom ponúka Ukrajincom na hraniciach SIM karty s predplateným profilom. Ponúka tiež 10-eurový kredit a klienti si ho môžu využiť napríklad na aktiváciu dátového balíka. Všetkým svojim zákazníkom poskytol aj bezplatné volania a správy zo Slovenska na Ukrajinu.

 

Toalety

Toalety na stanici sú zatiaľ zadarmo, nájdete ich na prízemí naľavo od hlavného vchodu do stanice. Na toaletu vstupujte cez platené turnikety alebo podľa usmernení dobrovoľníka, ktorý má službu na púšťanie ľudí. Toalety na druhom poschodí sú platené. Ak potrebujete s čímkoľvek pomôcť obráťte sa na dobrovoľníkov v žltých alebo oranžových vestách.

 

Autobusová Stanica

Vedľa budovy železničnej stanice naľavo, je autobusová stanica, kde si môžete overiť možnosť cestovať autobusmi v rámci kraja zadarmo. Chodí aj autobus do Krakova, mimo pravidelnej linky, pretože tieto cesty organizujú rôzny súkromní prepravcovia.

Napríklad:

Unibuss do Krakowa a Katowice s cenami podľa obsadenosti od 35 do 100Eur/osobu

Flixbus 3x denne do Krakowa, Katowice od 10eur/osobu

 

Ak máte akekoľvek otázky pýtajte sa dobrovoľníkov označených žltými vestami Košického samosprávneho kraja a pomôžeme vám.

Stan