Nedávno sme sa s manželom rozhodli kúpiť si chalupu. Naše parametre boli na prvý pohľad jednoduché. Najviac do dvoch hodín od Košíc, nie v Tatrách, lebo to je nad náš rozpočet, ideálne niekde, kde je v blízkosti aj lyžiarsky vlek. A aby to bolo v lokalite, kde sa to dá rýchlo predať, ak by sme potrebovali peniaze na iné veci ako sú rodinné chatovačky. A potom sme chodili na obhliadky. Niektorí realiťáči nás už dôverne poznajú. Myslíte, že sme nároční? Nie, len proste naša podmienka na predajnú lokalitu sa nie a nie naplniť. Naše krásne Slovensko má množstvo miest, kde sú dobré lyžiarske strediská, krásna príroda – Poračská dolina, Telgárt, množstvo obcí okolo Kežmarku... Asi už viete, čo je tam okrem lyžiarskych stredísk a krásnej prírody. Množstvo Rómov. Či už tých, ktorí zdomácneli a sú súčasťou tamojšej kultúry, alebo tých, ktorí sú na okraji spoločnosti a ešte aj tí zdomácnení sa za nich hanbia.

A ja som tak rezignovala a povedala manželovi, že chalupa nebude. Nie je na Slovensku do dvoch hodín od Košíc, v normálnej cenovej relácii oblasť, kde by nebolo množstvo Rómov. Že som rasistka? Nie, každý, kto ma pozná, vie, že nie som. S Rómami, či už tými v Topoľčanoch, alebo tými našimi na Luníku IX, som pracovala mnoho rokov. Ale chceme oblasť, kde naozaj budeme vedieť chalupu predať aj skôr ako po rokoch hľadania kupca a prehovárania, že Rómovia nie sú zlí.

A v tomto mojom rozpoložení, kedy som mala dojem, že neviem, či rýchlo písať množstvo projektov na rómsku problematiku, alebo sa spájať so starostami slovenských /často naozaj prekrásnych/ obcí, nastal deň 8.4. /aktuálne samozrejme 2017/. Medzinárodný deň Rómov.

Najprv sa ku mne dostal Facebookovský status prezidenta Andreja Kisku:

„RÓMOVIA – ŠĽAK MA IDE TRAFIŤ Ako hovorieval herec Julo Satinský – šľak ma ide trafiť. Veru, takýto pocit zažívam vždy, keď vidím funkčné projekty, ktoré vedia riešiť zložitú rómsku problematiku. Vieme o nich, sú úspešné, ale napriek tomu ich nedokážeme rozšíriť po celej našej krajine. Takmer 100% zamestnaných Rómov v Spišskom Hrhove, výborné výsledky detí v škôlke na Luníku IX, rodičovské centrum učiteliek z Dobšinej a mnohé iné. Včera som navštívil v Ihľanoch – koniec sveta za Kežmarkom :) – ďalší takýto projekt. Odborná škola a učilište, kde za stavbárov, kovoobrábačov, krajčírky či šičky študujú skoro výhradne mladí Rómovia. V siedmich pracoviskách v dedinách s vysokým zastúpením Rómov študuje 420 mladých ľudí. Vyše 80% z nich si po skončení okamžite nájde prácu. A to prijímajú aj decká zo špeciálnych škôl, ktoré by sa veľmi ťažko zamestnali. Riaditeľka vraví, že takéto školy by sa zišli aj inde, inak nám vznikne ďalšia generácia Rómov bez práce. Prečo sa tak nedeje? Odpoveď poznáme všetci – a mňa ide šľak trafiť. Asi nie som sám... Dnes je Medzinárodný deň Rómov. V poslednej Správe o stave republiky som požiadal parlament a vládu, aby si postavili cieľ, aby do desiatich rokov mali aj deti zo sociálne znevýhodnených skupín porovnateľné štúdijné výsledky ako ostatné deti. Na Slovensku máme vyše 400.000 Rómov a vzdelanie je presne ten začiatok cesty, ako sa dostať z bludného kruhu. Je nutné postaviť si reálny, merateľný cieľ, naplánovať konkrétne kroky a časovanie, vyčleniť prostriedky a schopných ľudí. Dá sa to!“

Vtedy som si povedala, že to je presne to, čo tiež hovorím a mala som odhodlanie. Pritom som si na základe posledných obhliadok a aj týchto pozitívnych slov prezidenta úplne v mysli vytesnila, prečo vlastne som s Rómami pred pár rokmi prestala pracovať. Všetko sa zdalo byť teraz opäť jednoduché. Stretnem sa s ľuďmi z týchto projektov a budeme to aplikovať ďalej.

A potom, keďže už bol ten medzinárodný deň Rómov, tak samozrejme, dostala slovo a priestor aj Janette Motlova či Mazíniová, či proste Cigánka, ako ju kto poznáte

Nebudem rozpisovať celý článok, kto má záujem, môže si ho prečítať tu: www.zenyvmeste.sk/c/5706828c2938d8714710c274/motlo

Čo je však dôležité, že som sa rozhodla prečítať si aj komentáre k článku. A vtedy sa mi vrátila minulosť. Nie sú problém Rómovia, sme problém my. V minulosti som prestala pracovať s Rómami, lebo som už nevládala bojovať s predsudkami ľudí a nevôľou zmeniť názor..

 

Do každého sa vieme navážať pre jeho inakosť. Janette je človek, ktorý nemá problém ani s nami, ani s Vami, ani s nimi... S ňou má však problém každý, kto si myslí, že sa príliš snaží zapáčiť „Gadžom“. Ja nechápem, nejde nám práve o to? Nejde nám o to, aby boli Rómovia, Cigáni, či ktokoľvek kto je odlišný, predsa len náš? Ak ich my neprijmeme, a to ani v podobe tých najpríkladnejších príkladov /akým Janette určite je/, tak potom si tu zbytočne budeme vymenúvať pozitívne projekty.

A tak „želáme vám, želáme všetkým svet plný lepších chvíľ aké boli predtým...“. Kto ešte nepočul túto verziu We are the world, nech si ju určite pustí, či už pred Vianocami, alebo aj teraz, k čoraz teplejším dňom www.cas.sk/clanok/534187/romovia-z-humenneho-zaspievali-svoju-verziu-we-are-the-world-markiza-takto-sa-to-robi/

A teda všetci, ktorí chceme zmeniť svoj postoj, priložiť ruku k dielu, vytvoriť niečo, čím môžeme opäť raz zmierniť priepasť medzi nami a nimi, aby sme konečne boli na spoločnej lodi, tak sa nám ozvite. My v Dobrovoľníckom centre Košického kraja to určite podporíme. So svojimi tipmi nám môžete písať na dckk@dckk.sk